Enginar Nedir ?

Enginar Etiyopya kaynaklı bilinen en eski yetiştirilen sebzedir Fransız ve İspanyol kaşifler bu bitkiyi Amerika Birleşik Devletleri kıyılarına getirdi ve oradan da tüm dünyaya yayıldı. Bugün ABD de hemen hemen tüm Castoville, California da bu bitki yetiştirilmektedir.Enginarın terapötik özellikleri eski zamanlardan beri dokümante edilmiştir, ancak son bilimsel araştırmalar enginarın vücudu birçok seviyede olumlu etkileyebileceğini doğruluyor. Aşağıdaki yazı enginarın muhtemel pozitif etkilerini özetlemektedir:

Enginar içindeki besinler ve değerleri

Bir adet orta boy Enginar Diyet lif,magnezyum ve iz mineral krom için mükemmel bir kaynaktır ve bol C vitamini ihtiva eder Enginar folik asit, biotinve iz mineral mangan ve niacin, riboflavin, tiamin A vitamini ve potasyum kaynağıdır.

Antioksidan İçeriği

Antioksidanlar kalp hastalıklarının, bazı kanser türlerinin Alzheimer ve diğer kronik hastalıkların risklerinin azaltılmasında etkendir. Iki güncel çalışma enginar çok yüksek düzeyde antioksidan içerdiğini göstermektedir.

2004 yılında; Amerika İlaç ve Gıda Dairesi araştırmacıları Amerka Birleşik Devletleri'nde tüketilen 100'den fazla gıdanın antioksidan düzeylerini ölçtüler. Wu ve arkadaşları fasulyenin (kırmız, pinto), pişirilmiş enginar kalbinin ve Russet patateslerinin tüm sebzeler içerisinde en yukarıda yer aldığını buldular, ancak pişirilmiş enginar kalpleri 7,904 toplam antioksidan kapasiteleri ile tüm taze sebzeler içerisinde en iyi antioksidan kaynağı olarak tepit edildiler. 2.000 veya daha fazla toplam antioksidan kapasitesine sahip olan gıda maddeleri antioksidan içeriği açısından zengin olarak adlandırılırlar. Pişirme bazı gıda maddelerinin antioksidan içeriğini negatif olarak etkiler fakat enginar üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Çalışma kendi alanında bir ilktir ve şu ana kadar yapılmış gıda antioksidanları üzerine en geniş analizdir.

2006 yılının Temmuz ayında yayınlanan bir çalışma ABD'de tüketilen 1.113 adet yiyecek ve içeceğin Antioksidan içeriğimi ölçmüştür. Halvorsen ve arkadaşları her bir porsiyonun antioksidan konsantrasyonunu sıraladılar. Sonuçlar bir önceki çalışmayı doğrulamaktadır, sonuçlar ½ kase pişirilmiş enginarların şaşırtıcı bir şekilde yüksek seviyede (3.559 mmol/porsiyon) antioksidan içerdiklerini ve bu oranın ölçülen tüm sebzeler içerisinde en yüksek değer olduğunu göstermektedir. Ek olarak, enginar tum yiyecek ve içecekler arasında toplam antioksidan içeriği açısından 4. sırayı almaktadır. Bu çalışma herhangi bir endüstriyel sponsor olmadan gerçekleştirilmiş ve antioksidan içeriği üzerine yayınlanmış en geniş analiz olarak 2004 yılında yapılan çalışmanın yerini almaktadır.

Enginarın kolesterol düşürmedeki etkileri;

enginarEnginar, güçlü choleretic aktivitesi ile(karaciğer da ki safra salgılarını teşvik) karaciğerdeki choleretics kolesterol atılımını artırarak kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

Enginar bitkisinin yapraklarında çok yüksek konsantrasyonda bulunan Sinarin denilen kimyasalın kolesterol düşürme yeteneğini Avrupalı bilim adamları ilk kez 1970 yılında keşfetti.Luteolinis olarak adlandırılan ve Enginarda bulunan bir bileşik de aynı zamanda LDL kolesterol azaltmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. .

50 gün süre ile otuz hastaya Günde ortalama 500 miligram saf Sinarin verildi ve Plasebo gurubu ile karşılaştırıldığında trigliserid ortalama yüzde 15 azalma ile birlikte total kolesterol seviyesinde de yüzde 20 azalma görülmüştür.

6 hafta 143 hastada plasebo kontrollü klinik çalışmada LDL kolesterol düşürmek için enginar yaprağı ekstresi(ALE) etkinliğini göstermiş,ekstreyi alan grupta toplam kolesterol azalma plasebo grubu için %8.6 ile karşılaştırıldığında %18.5 oldu. ALE gurubunda LDL kolesterolü düşürüyor(,plasebo için%22.9 den % 6.3indi)LDL kolesterol/HDL kolesterol oranı oranı ALE gurubunda %20.2 ve plasebo gurubunda %7.2 lik bir düşüş gösterdi.

İltihaplı Barsak Sendromu Belitilerinde Enginar Yaprağı sendromu;

208 yetişkini kapsayan bir klinik çalışmasında enginar yaprağı özünün iltihaplı barsak sendromu semptomlarının hafifletilmesinde potansiyel değere sahip olduğu görülmüştür.

enginarSindirim Problemleri için Enginar yaprağı özü;

Klinik çalışmada 247 sindirim problemi olan hastalarda enginar yaprağı özü ile tedavi sonucunda hasta semptomlarında bir iyileşme göstermiştir.Sindirim problemleri,genellikle yetersiz safra kesesinden gelen safra akışından kaynaklanır.Enginar yaprağı özünün bu safra akışını artırma yeteneği olduğu tespit edilmiştir.

Sağlıklı Karaciğer Fonksiyonları için Enginar;

Enginar bitkisi,deve dikeni ailesinin bir üyesidir.Ve süt devedikeni gibi karaciğeri toksinlere ve enfeksiyonlara karşı korur. Taze enginar yaprağı suyu karaciğere son derece de faydalıdır.

Enginar ve Kalp Sağlığı

Enginarı sağlıklı beslenme rejimine dahil etmek için başka sebepler de vardır. Yapılan ilk araştırmalar enginarın yüksek yağ seviyesine sahip olan insanlarda kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Özellikle; enginarın özütlerinin (yaprak, içsu gibi) yağ düşürücü özellikleri olabilir. Bu özellikler: kolesterol üretme sürecine müdahale, vücuttan kolesterolun uzaklaştırma yetkinliğini arttırma, LDL oksidasyonunu inhibe etme, endothelial değişiklikleri azaltma ve gen başkalaşımları.

Araştırmanın Yeni Detayları

Tahriş olan bağırsak sendromu (IBS) toplumun 20%'sini etkileyen bir problem olarak belirlenmiştir. Araştırmanın yeni detayları enginar yapraklarının IBS semptomlarını azalttığını ve hazımsızlıktan şikayet eden hastaların hayat kalitelerini arttırdığını göstermiştir. Ek olarak; hayvanlar üzerinde yapılan ilk deneyler enginar yaprak özünün karaciğer hücreleri üzerinde koruyucu etkisi olduğunu ve safra akışını arttırdığını göstermiştir.

Beslenme içerisindeki antioksidanların bazı tiplerinin neden diğerlerinden daha kolay absorbe edildiği gibi öğrenilmesi gereken çok fazla özelliği vardır. Aynı zamanda, güvenilir ve standart bir antioksidan içeriği ölçme metodunun olması bir gerekliliktir. Enginarın içerisindeki tüm fitokimyasalları belirleyebilmek ve hastalıkları engellemek, sağlıklı yaşam sağlamak üzerine oynadıkları spesifik rolleri tanımlamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.